ପ୍ରଥମ ପ୍ରବାସୀ ନୃତ୍ୟ ସଙ୍ଗମ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୫/୧୨/୨୦୨୩ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର/ଦୀପ୍ତିରଂଜନ କାନୁନଗୋ)-ପ୍ରଥମ ପ୍ରବାସୀ ନୃତ୍ୟ ସଙ୍ଗମର ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ବହୁ ହର୍ଷୋଉଲ୍ଲାସର ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉଚ୍ଛବ ଦାସ ଏବଂ ଚୌଦ୍ୱାରର ଘୋଡ଼ାନାଚ ଦଳର ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଅପରାହ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଥିଲା ରୂପଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ମାହାରୀ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ପ୍ରବାସୀ ନୃତ୍ୟ ସଙ୍ଗମ ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଉଭୟ ବର୍ଗର ଯଥା ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୀତିଶା ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ତପସ୍ୟା ରାୟ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଚକୁ ଅନୁଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । କୃଷ୍ଣ ବାଗ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରର ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ସହିତ ଅପରାହ୍ନର ବିଭାଗ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

        ସନ୍ଧ୍ୟା ଅଧିବେଶନରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ମିରା ଦାସ ଏବଂ ଅଶୋକ ଘୋଷାଲଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଶୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

        ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରଚିଥିବା ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ତଥା ପ୍ରଥମ ପ୍ରବାସୀ ନୃତ୍ୟ ସଙ୍ଗମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନୃତ୍ୟ ଆଇକନ୍ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଅରୁଣା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସନ୍ଧ୍ୟା ଅଧିବେଶନ ବାରିପଦା ମୟୂରଭଞ୍ଜର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଛାଉଣିର ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ଛଉ ନୃତ୍ୟରେ ସମାପନ ହୋଇଥିଲା ।

        ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଶିଷ୍ଟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସ୍ନେହପ୍ରଭା ସାମନ୍ତରାୟ ଏବଂ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାଲିତ୍‌, ଆମେରିକାର ଓଡ଼ିଶୀ ପ୍ରମୋଟର ଶ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ସହିତ ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଇପିଡି ଶ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଏବଂ ଓଟିଡିସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଲେଲିନ୍ ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *