ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିୟଣ୍ଡ ହରାଇଜନ୍

ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍ଘାଟିତ
ଜୟପୁର, ୦୮/୦୩/୨୦୨୪ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କୋରାପୁଟର ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ବିୟଣ୍ଡ ହୋରିଜିନ୍ସ: ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ଅନୁସନ୍ଧାନ’ ଶୀର୍ଷକ ସମ୍ମାନଜନକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନ୍ୟବର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦଘାଟନ କରି ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଗଭୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ମଂଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସମ୍ବଲପୁର ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଏନ୍ ନାଗରାଜୁ, ଆମେରିକାର ଇଡାହୋ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଆଲାନ୍ ଜନସନ ଓ ସିୟୁଓର ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଏନ୍ ସି ପଣ୍ଡା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ସତ୍ୱେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସିଡନୀସ୍ଥିତ ୟୁଏନଏସ୍ଡବ୍ଲ୍ୟୁର ପ୍ରଫେସର ବିଲ୍ ଆଶ୍କ୍ରଫ୍ଟ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବର୍ତମାନର ଆଧୁନିକତା’ ଶୀର୍ଷକ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିବରଣୀର ପରସ୍ପର ସହ ଜଡ଼ିତତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀର ଆବାହକ ତଥା ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗର ମୂଖ୍ୟ ଡ. ନିର୍ଝରୀଣୀ ତ୍ରିପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ବିବିଧ ଭାଷା ଓ ବର୍ଣ୍ଣନାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ଉଦ୍ ଘାଟନୀ ଭାଷଣରେ ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀ ହୃଦୟ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଓ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଚାରଧାରାର ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ସେ ସମସାମୟିକ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଆଧ୍ୟାତମିକତା ସହିତ ଯୋଡ଼ିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ବିବିଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଢାଂଚା ମଧ୍ୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏକତାକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।ପ୍ରଫେସର ଜନସନ କୋରାପୁଟର ଜନସାଧାରଣ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଫେସର ପଣ୍ଡା ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସ୍ଥାୟୀ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ସାମୟିକ ଭାବନା ଓ କାଳଜୟୀ ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ପ୍ରଫେସର ନାଗରାଜୁ ଗୋଦେ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ ଭଳି ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ କୃତିରେ ମିଳୁଥିବା ସକାରାତ୍ମକ ଭାବନାତ୍ମକ ଅନୁଭୂତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟ ଭିତରେ କାଳ୍ପନିକ ଓ ବାସ୍ତବ ଭୂଗୋଳର ବିରୀତ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟର ସମୃଦ୍ଧ ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ କୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି, ସମାନ୍ତରାଳ ଅଧିବେଶନରେ ଗ୍ଲୋବାଲାଇଜେସନ୍, ଅନୁବାଦ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟର ବୈଶ୍ୱିକ ବିବରଣୀ ସହିତ ସଂଯୋଗ ଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପନା ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ବିଦ୍ୱାନ, ଗବେଷକ ଓ ଉତ୍ସାହୀମାନେ ଉତ୍ସାହଜନକ ବିତର୍କରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ସୀମାରେ ବୌଦ୍ଧିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ମିଳନୀର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଫଗୁନାଥ ଭୋଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *