Saturday , November 27 2021
Breaking News
Home / About Us

About Us

ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର  ସମ୍ପର୍କରେ ପଦେବାସି ଖବରର ଯୁଗ ଶେଷ

— ♣ ଦିନ ଥିଲା ଡ଼ାକ ଯୋଗେ ଗାଁ ଠାରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଅଂଚଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ଗଣ ମାଧ୍ୟକୁ ଖବର ଆସୁଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ
ଡ଼ାକ ଘର ରହିଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ, ନାଳ, ପାହାଡ଼ , ପର୍ବତ ଡ଼େଇଁ ଖବର ଟିଏ ଆସି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପହଂଚିବାକୁ ଅତି କମ୍ ରେ ସପ୍ତାହ ଟିଏ ସମୟ ଲାଗୁଥିଲା । ସେତେବେଳେ ହାତରେ ଖଂଜା ଅକ୍ଷର ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୋଡ଼ରେ ପେଡ଼ାଲ ମାରି ଖବର କାଗଜ ଛପାଯାଉଥିଲା ।  ଖବର କାଗଜ ଛପାଯିବା ପରେ ପୁଣି ୨/ ୩ ଦିନ ପରେ ଖବର କାଗଜ ପହଂଚୁଥିଲା ପାଠକମାନଙ୍କ ପାଖରେ । ସେତେବେଳେ ଏତେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ନଥିଲା । ଏହାପରେ ଫ୍ୟାକ୍ସ ଯୋଗେ ଖବର ପଠାଗଲା ଓ ଅଫସେଟ୍ ମେସିନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଖବର କାଗଜ ଛପା ଗଲା । କାଳକ୍ରମେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆସିଲା । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆସିଲା ପରେ ଇମେଲ ଯୋଗେ ଓ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୋଗାଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ଗୁଡିକ ନିମିଷକ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ପୃଥିବୀରେ ପହଂଚି ପାରୁଛି । ସେହି କ୍ରମରେ  ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆସିବା ପରେ ବାସି ଖବରର ଯୁଗ ଶେଷ ହୋଇଛି ।  ଏହି କ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଶାର ଖବରକୁ ନିମିଷକ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ପୃଥିବୀରେ ପହଂଚାଇବା  ଲକ୍ଷରଖି ୧୪ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୦  ରେ ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର ଜନ୍ମ  ନେଲା । ବର୍ତମାନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଛତୁ ଫୁଟି ଗଲାଣି ।

( ଇଂଟରନେଟ୍ ବା ଉପଗ୍ରହ ) + ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର  = ଇଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

ବର୍ତମାନ ଆମେ ଇ- ଯୁଗ ରେ ପହହଂଚିଛୁ । ଇ ଅର୍ଥାତ ଇଂଟରନେଟ । ଇଂଟର ନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବର୍ତମାନ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି । ଇ ଟେଣ୍ଡର , ଇ ସର୍ଭେ, ଇ ମନିଅର୍ଡ଼ର, ଇ ପେମେଂଟ  ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି । ଏବେ ଆଉ ଖବର କାଗଜ କିଣି ଖବର ପଢ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଟିଭି ପାଖକୁ ଯାଇ ଖବର ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ରେ ଇଂଟରନେଟ୍ ଥିଲେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥନରେ ସାରା ପୃଥିବୀର ଖବର ଦେଖିପାରିବେ କିମ୍ବା ପଢ଼ିପାରିବେ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରିନ୍ଟ ମିଡ଼ିଆ ଓ ଟିଭି ଚାନେଲ ପ୍ରଭୃତି ବୈଦ୍ୟୁତିକ  ଗଣମାଧ୍ୟମମାନେ ମଧ୍ୟ ଇଂଟରନେଟ(ଉପଗ୍ରହ) ଦ୍ୱାରା ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ଆମ୍ଭେ ଏଥିପାଇଁ  “ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାରପୂର୍ବରୁ ଏକ  “ଇ” ସଂଯୋଗ କରି  “ ଇଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର ” ନାମରେ ଡ଼ୋମିନ୍ ନେଇଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର ”  ନିରବଛିନ୍ନ ଭାବରେ ୧୪.୧୦.୨୦୧୦ ତାରିଖରୁ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି

ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ର, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଣାଳୟ ରେ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଏହାର ୟୁଏଏମ ନଂ – ଓଡ଼ି ୧୯ ଡ଼ି ୦୦୧୧୮୫୯ ଅଟେ ।

ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ସମାଚାର ସମ୍ବାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥାର ପୂର୍ବତନ ବାର୍ତା ସମ୍ପାଦକ  ଦୀପ୍ତି ରଂଜନ କାନୁନଗୋ  ଏହାର ପ୍ରକାଶକ, ସମ୍ପାଦକ, ବାର୍ତା ସମ୍ପାଦକ ତଥା ବ୍ୟୁରୋଚିଫ୍  ଅଟନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର ର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ (www.eodishasamachar.com) ଓ ଏହାର ପ୍ରକାଶକ ଦୀପ୍ତିରଂଜନ କାନୁନଗୋ (ପ୍ରକାଶକ ତଥା ସମ୍ପାଦକ) ଉଭୟ ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ ଇନଫରମେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ବ୍ରଡ଼କାଷ୍ଟିଙ୍ଗ(ଏମଆଇବି) ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱିକୃତୀପ୍ରାପ୍ତ ୱେବ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

 

 

 

 

 

 ଆମ୍ଭ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ କୌଣସି ଖବର ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ ଖବର ପ୍ରକାଶନ ର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ  ନିଜର ନାମ, ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଇ- ମେଲ ସହିତ ପ୍ରକାଶିତ କେଉଁ ଖବର ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ଅଛି ଓ  କି ପ୍ରକାର ଅଭିଯୋଗ ଆଦି ଲେଖି ଅଭିଯୋଗ ର ସମାଧାନ ପାଇଁ  ନିମ୍ନ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକଣାରେ ଜଣାନ୍ତୁ ।  

ଶ୍ରୀ ଦିପ୍ତିରଂଜନ କାନୁନଗୋ

 ପ୍ରକାଶକ  ଓ ସମ୍ପାଦକ

ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ନଂ- ୯୯୩୭୮୪୪୩୩୨

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ନଂ – ୯୧୭୮୨୨୨୨୬୨

Email – [email protected] / [email protected]

 

ଅଭିଯୋଗ ର ସମାଧାନ  ନହେଲେ ନିମ୍ନ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକଣାରେ ଜଣାନ୍ତୁ :

ଡ଼ଃ ଅମରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମହାନ୍ତି  ,

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ (ସିଫା)

 ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ଅଧିକାରୀ

ପାରିଜାତ ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗ, ଉତରା ଶାସନ
ପୋଷ୍ଟ- କୌଶଲ୍ୟାଗଙ୍ଗ, ଭୁବନେଶ୍ୱର-୭୫୧୦୦୨,ଓଡ଼ିଶା

ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ନଂ- 8249190500

 Email – [email protected]

-୦-