Friday , February 3 2023
Home / ବିଶେଷ / ଦିଲ୍ଲୀର ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ଼ରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଦୃଢ ଦାବି, ନଚେତ ରାଜ୍ୟସାରା ବିପ୍ଲବ କରିବ ରାଜ୍ୟ ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଏକାଡ଼େମୀ

ଦିଲ୍ଲୀର ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ଼ରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଦୃଢ ଦାବି, ନଚେତ ରାଜ୍ୟସାରା ବିପ୍ଲବ କରିବ ରାଜ୍ୟ ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଏକାଡ଼େମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧/୧୨/୨୦୨୨ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ବିଗତ ବର୍ଷ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ତମ ପୂର୍ତି ଉତ୍ସବକୁ ହର୍ ଘର ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଓ ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥଳେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଓ ପାଇକ ମାନଙ୍କ ବୀରତ୍ୱ କାହାଣୀ ସମ୍ବଳିତ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢର ଚିତ୍ର ପଠାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଧେଶ ଥିଲା । ସେହି ଅନୁସାରେ ଗୁରୁ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢର ବୃତଚିତ୍ର ପଠା ଯାଇଥିଲା । ଏହା ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚୟନକର୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାଦ ପଡ଼ିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇକ ଏକାଡ଼େମୀ ପକ୍ଷରୁ ସଭାପତି ଡଃ ଦିଲ୍ଲୀପ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜୋରଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢକୁ ସ୍ଥାନ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନୁରୂପ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଡଃ ଦିଲ୍ଲୀପ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ରାଜଭବନ ସନ୍ନିକଟ ପ୍ରତିମୂର୍ତି ସ୍ଥାନରେ ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଓଡ଼ିଶାର ଐତିହ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ସମ୍ବଳିତ ଗୁରୁ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଣାର୍କ ହସ୍ତୀ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ସମିଶ୍ରଣ କରି ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢର ଏକ ବୃତଚିତ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପରି ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚୟନକର୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥଳେ ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସଙ୍ଗୀତ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇ ସାରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତରେ ପଂଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଡ଼କା ନଯିବାରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାର ଆଶା କ୍ଷୀଣ ହୋଇଯାଇଛି ।
ବୁଧବାର ଦିନ ସୂଚନା ଭବନ ନିକଟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜ୍ୟ ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଏକାଡ଼େମୀର ସଭାପତି ଡଃ ଦିଲ୍ଲୀପ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ଦୃଢତାର ସହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଚଳିତବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ସ୍ଥାନ ନ ପାଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ୨୩ ତାରିଖରୁ ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଆନ୍ଦୋଳନ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବ । ଏଥିପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଚିତ୍ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଡଃ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଡ଼େମୀର ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟି, ସଂଯୋଜକ ମୀର ଅହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.