Sunday , May 28 2023
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ସାଲେପୁର ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି   ଭସାଣିଉତ୍ସବ

ସାଲେପୁର ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି   ଭସାଣିଉତ୍ସବ

ସାଲେପୁର, ୦୮ /୧୦/୨୦୨୨ (ଓଡିଶା ସମାଚାର /ଅଭୟ ଜେନା )- ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଜନସାଧାରଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲେ ଦଶହରା  ଭସାଣି ଉତ୍ସବ  । ପୂର୍ବରୁ ଦୁର୍ଗା ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ବିସର୍ଜନ ହୋଇ ସାରିଛି । ଶିବ ପାର୍ବତୀ,  ଅନ୍ନପୂର୍ଣା,  ନୃସିଂହନାଥ,  ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ,  ରାମଲକ୍ଷ୍ମଣସୀତା, ହନୁମାନ,  ପୁତନା,  ଯମଦଣ୍ଡ ଆଦି ଆହୁରି ଅଧିକ ମୂର୍ତ୍ତି  ପୂଜା ପାଇଥିଲେ । ଦଶହରା ପରଦିନ ମା  ଦୁର୍ଗା ଙ୍କୁ ସୁସଜିତ ଭାବେ ପାଣିରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇ ଥିଲା । ଅନ୍ୟ ମେଢ଼ଗୁଡିକର  ଆଜି ଭସାଣିଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଢୋଲ ପଂଜାବୀ, ସିଙ୍ଗବାଜା ସହ  ମିଉଜିକ ପାର୍ଟି  କିଏ ଡିଜେ ବଜେଇ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସାଲେପୁର ବଜାର ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଝିଅଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଉପରେ ନଗ୍ନଡ୍ୟାନ୍ସ । ତଥାପି ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଭସାଣି ହେଉଥିବା ବେଳେ ବହୁଲୋକ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା । ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାକେନାଲ ରେ ଯାଇ ବିସର୍ଜନ  ହୋଇଥିଲେ । ସାଲେପୁର ମାର୍କେଟ ଯେହେତୁ ଜନଗହଳି ବଜାର , କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଠିକ ଭାବେ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ  ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.