Thursday , September 29 2022
Home / ବ୍ୟବସାୟ ବାଣିଜ୍ୟ / ବୁଧବାର ଠାରୁ ଏମପିଇଡିଏର ୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ ଉତ୍ସବ – କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁପ୍ରିୟ ପଟେଲ କୋଚ୍ଚିରେ କରିବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦଘାଟନ

ବୁଧବାର ଠାରୁ ଏମପିଇଡିଏର ୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ ଉତ୍ସବ – କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁପ୍ରିୟ ପଟେଲ କୋଚ୍ଚିରେ କରିବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦଘାଟନ

କୋଚ୍ଚି / ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪/୦୮/୨୦୨୨(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ କରିବାର ଶ୍ରେୟ ଯାହା କଠୋର ପ୍ରତିଯାଗିତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ବଜାୟ ରହିଛି । ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦ ରପ୍ତାନି ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏମପିଇଡିଏ) ସଫଳତା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଭିତିଭୂମି ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ପାଂଚ ଦଶନ୍ଧି ପୂରଣ କରିଛି ଏବଂ ଦେଶର ଉପକୂଳର୍ବ୍ଧୀ ରାଜ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଶିଳ୍ପକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ୧୯୭୨ରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପମବଣାଳୟର ଏକ ବୈଧାନିକ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏମପିଇଡିଏ ଏହାର ଘଟଣା ବହୁଳ ଅସ୍ତତ୍ୱର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ରପ୍ତାନି ଆରମ୍ଭ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୩୫,୫୨୩ଟନ୍ ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଗୁରମେଟରୁ ଅନୁମୋଦନର ଷ୍ଟାମ୍ପ ଖୋଜୁଥିବା ଡିଲେକ୍ଟେବଲ୍ ଉତ୍ପାଦ ତୁଳନାରେ ୧.୪ନିୟୁତଟନ୍ (୫୭,୫୮୬କୋଟି ଟଙ୍କା) ଛୁଇଁଛି । କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ଅନୁପ୍ରିୟା ପଟେଲ ଅଗଷ୍ଟ୨୪ ରେ କୋଚ୍ଚି ସହରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ବୋଲଗାଟି ଦ୍ୱୀପର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ହୟାଟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମପିଇଡିଏ ରପ୍ତାନି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଏମପିଇଡିଏ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସାମୁଦ୍ରିକ କ୍ୱେଷ୍ଟ ୨୦୨୨ର ଚାମ୍ପିଆନ୍ସ ଟ୍ରଫି ପୁରସ୍କାର ବଂଟନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ଆଜାଦିକା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଅଧୀନରେ ଦେଶର ୭୫ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଉତ୍ସବ ସହିତ ଓଭରଲ୍ୟାପିଂ କରି ବୁଧବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଦିୱାକର ନାଥ ମିଶ୍ର; ଏମପିଇଡିଏର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଟି.କେ.ଏ.ନାୟାର (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ, କେରଳ ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ନିଗମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ପଲ୍ ଆନ୍ଟୋନି (କେରଳର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ) ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସଇଆଇ) ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ଜଗଦୀଶ ଫୋଫାଣ୍ଡି ଯୋଗଦେବେ ।

ଏମପିଇଡିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଡୋଡା ଭେଙ୍କଟ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଣବତା ଏବଂ ସ୍ଥିରତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ଏକ ପ୍ୟାନ୍-ଇଣ୍ଡିଆ ନେଟ ୱାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହିତ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ, ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ବଜାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଉପରେ ଏହାର ମୌଳିକ ଧ୍ୟାନରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ମାଇଲଖୁନ୍ଟ କୁ ପୁଞ୍ଜି କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଛି ।

“ଆମେ ଦ୍ୱିବାର୍ଷିକ ଭାରତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଶୋ (ଆଇଆଇଏସଏସ)ର ୨୩ ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ । କୋଲକାତାରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ଅୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାରତୀୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ଏବଂ ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦର ବିଦେଶୀ ଆମଦାନୀକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଆସନ୍ତା ପାଂଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୨୦ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ରପ୍ତାନିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ଏମପିଇଡିଏ ଏକ ରପ୍ତାନି ବିକାଶ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତିି ନେଇଛି । “ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୫ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏହିଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ିଗତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାପାଇଁ, ଏମପିଇଡିଏ ପ୍ରାୟ୨୦ ଟି ରପ୍ତାନି ବଜାର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଯାହା ରପ୍ତାନିର ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଜାରକୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତକରିବ, ଯାହାକୁ ରପ୍ତାନି ସମ୍ଭାବନାକୁ ଆକଳନ କରିବା ଏବଂ ବଜାର ଧାରା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଆହୁରିମଧ୍ୟ, ଅନ୍ୟଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟର ଏକ ମାସିକ ବଜାର ଅପଡେଟ୍ପ ପ୍ରକାଶନ କରିବା ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଂଟନ ପାଇଁ କ୍ରେତାଙ୍କ ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏମପିଇଡିଏର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଏକ ରାଜ୍ୟ-ଜ୍ଞାନୀ ରପ୍ତାନି ବିକାଶ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ । ରୁଷିଆକୁ ଟଙ୍କାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ସଂଗଠନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ।

କୋଚିନ ମତ୍ସ୍ୟ ବନ୍ଦରକୁ ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ପ୍ରମୁଖ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ କାଚିନ ପୋର୍ଟଟ୍ରଷ୍ଟ ସହିତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତି ସହିତ ଏମପିଇଡିଏ ଏହାର ବର୍ତମାନର ଦଶନ୍ଧି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଯାହା ସମୁଦ୍ରରେ ଧରାଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଅମଳ ପରବର୍ତୀ କ୍ଷତିକୁ କମକ କରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ମରଣ କରିଥିଲେ । ସେପ୍ଟେମ୍ୱର୨୦୨୦ ଏମଓୟୁ ୧୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସୁଗମ କରିଥିଲା ଯାହା ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ସମ୍ୱଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବ । ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଆଧାର କରିବା ପାଇଁ ଏମପିଇଡିଏ ତାମିଲନାଡୁର ସିରକାଲିରେ ଆରଜିସିଏ (ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଜଳଚାଷ କେନ୍ଦ୍ର) ପରି ତିନୋଟି ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ସ୍ଥାପନ କରିଛି, ଯାହା ସିବାସ୍, ମଡ୍ କ୍ରାବ୍ (କାଦୁଅ କଙ୍କଡ଼ା) ଏବଂ ଜିଆଇଏଫଟି (ତିଲାପିଆ) ପରି ବିବିଧ ଜଳ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନରେ ବ୍ଲାକ୍ ଟଇଗର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ।ଏମପିଇଡିଏର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବାହୁ ହେଉଛି କୋଚିରେ ନେଟଫିସ୍ (ମାଛ ଗୁଣବତା ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ନେଟୱାର୍କ) ଯାହା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସେବା ପ୍ରଦାନକରେ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ କ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ବୈଧତାରେ ପ୍ରକୃତ ସମୟ କ୍ୟାଚ୍ ଡାଟା ଏବଂ ସମର୍ଥନ ସଂଗ୍ରହକରେ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କାକିନାଡାରେ ଏନସିଏସଏ (ଜାତୀୟ ସ୍ଥାୟୀ ଜଳଚାଷ କେନ୍ଦ୍ର) ସାଧାରଣ ଭିତିିଭୂମି ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନକରେ ।

ଏମପିଇଡିଏ କୃଷକ ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏକ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଇ-ଇ-ସାଂଟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳତା ହେଉଛି ଇୟୁ କ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଆଇସିସିଏଟି (ଆଟଲାଂଟିକ୍ ଟୁନାର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆୟୋଗ) ସାର୍ଟିଫିକେଟକୁ ବୈଧ କରିବା ସହିତ ପ୍ରାକ୍ ଅମଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୧୬ଟି ଇଲିସା ଲ୍ୟାବ୍ ଖୋଲିବା । ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦ ଟି ଆକ୍ୱା ୱାନ୍ ସେଂଟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ମୁକ୍ତ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଇ-ସାଂଟା ପାଇଁ ଶାଫାରୀ ସାର୍ଟିଫିକେସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ଏବଂ ମଡ୍ କ୍ରାବ୍ (କାଦୁଅ କଙ୍କଡ଼ା) ହ୍ୟାଚେରୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଏକ ପେଟେନ୍ଟ ରୋଜଗାର କରିଥିଲା ।

“୨୦୦୦ ଦଶକର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମର ଉଦ୍ୟୋଗ, ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ, ଅନାବିଷ୍କୃତ ବିଦେଶୀ ବଜାରକୁ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଯିବା ହେତୁ ଆମେ ଏଗୁଡ଼ିକ ହାସଲ କରିଥିଲୁ । ଏମପିଇଡିଏ ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ପାଇଲା ଏପରିକି ଆମର ବିକାଶ ବାହୁ ଆରଜିସିଏ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଲାଇନରେ ମଡ୍ କ୍ରାବ୍ (କାଦୁଅ କଙ୍କଡ଼ା) ମଞ୍ଜି ଉତ୍ପାଦନକୁ ସୁଗମ କରିଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହିପରି ସଫଳତା ଏମପିଇଡିଏର ଆଧୁନିକୀ କରଣର ଫଳାଫଳ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖକରି ଶ୍ରୀ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା କେବଳ ଉଚ୍ଚ ରପ୍ତାନିକୁ ରାସ୍ତା ଦେଇନାହିଁ, ବରଂ ଆମେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିଦେଶର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବଜାରରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କ୍ରେତା ବିକ୍ରେତା ମିଟ୍ ଆୟୋଜନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିବିର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲୁ, ଯାହା ବାଣିଜ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧିକରିଥିଲା ।

“ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “୧୯୭୦ ଏବଂ ୮୦ ଦଶକର ଆରମ୍ଭରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନ ଆମର ପ୍ରମୁଖ କ୍ରେତା ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ଯାହା ଏମପିଇଡିଏକୁ ଟୋକିଓ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଆମେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ହ୍ୟାଚେରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବର୍ତନ କରିଥିଲୁ ।

“ବୁଧବାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାତଟି ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ (୨୦୧୯-୨୦ ଏବଂ୨୦୨୦-୨୧) ପାଇଁ ଏମପିଇଡିଏ ରପ୍ତାନି ପୁରସ୍କାର ବଂଟନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଅଫ୍ ଲାଇନ୍ ଚୟନ ମୋଡ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦର ସର୍ବୋତମ ନିର୍ମାତା ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

Leave a Reply

Your email address will not be published.