Wednesday , September 28 2022
Breaking News
Home / ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ / ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଟିବି ସେଲ୍ ଓ ଜିଲ୍ଲା ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଲ୍ ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୈଠକ

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଟିବି ସେଲ୍ ଓ ଜିଲ୍ଲା ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଲ୍ ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯/୦୮/୨୦୨୨(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଟିବି ସେଲ୍ (ଏସ୍ ଟି ସି) ଓ ଜିଲ୍ଲା ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଲ୍ ( ଡି ଟି ସି ) ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ରିସୋର୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ଫର୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଆଡଭୋକେସି ଫର୍ କମ୍ୟୁନିଟି ହେଲ୍ ଥ (ରିଚ୍ )  ଅଗଷ୍ଟ ୧୭, ୨୦୨୨ ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମ୍ ସି)ର ନବନିର୍ବାଚିତ କର୍ପୋରେଟରମାନଙ୍କ ସହ  ଭୁବନେଶ୍ୱରର ହୋଟେଲ ସ୍ବସ୍ତି ପ୍ରିମିୟମ୍ ରେ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରୀମତୀ ମଞ୍ଜୁଲାତା କହଁର ଡେପୁଟି ମେୟର ଙ୍କ ସମେତ ବିଏମସି ର  ୩୫ ଜଣ କର୍ପୋରେଟର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ  । ଡକ୍ଟର ପି.କେ. ହୋତା ଏହି ବୈଠକକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।  ଡାକ୍ତର ହୋତା ରାଜ୍ୟ ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଲର ଅଧିକାରୀ । ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ବିଏମସିର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାର ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା । ୟୁଏସଏଆଇଡି ସମର୍ଥିତ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ହସ୍ତକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପରାମର୍ଶରେ ଆଲୋଚନା ଯକ୍ଷ୍ମା, ରୋଗ ଏକ ସଂକ୍ରମଣ, ବିପଦ କାରକ କହିବା ସହିତ ଜାତୀୟ ଯକ୍ଷ୍ମା ବିଲୋପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ଏନଟିଇପି)ର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ପରି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଲୋଚନା ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଥିଲା । ଯକ୍ଷ୍ମା, କଳଙ୍କ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ସହାୟତା, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଯୋଗଦାନ ଉପରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିକାଶର ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ର ପ୍ରତିନିଧି ଡାକ୍ତର ସୁବ୍ରତ ପଣ୍ଡା ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଯକ୍ଷ୍ମା ବିଲୋପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଭୂମିକା  ପରାମର୍ଶରେ ଆଲୋକପାତ ହୋଇଥିଲା ।

ରାଜ୍ୟ ଟିବି ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ପି.କେ.ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ଯକ୍ଷ୍ମା ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହାତଛଡ଼ା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯାହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଡାକ୍ତର ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ରାୟ ଜିଲ୍ଲା ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଲ ର ଉଦ୍ୟମ ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା କୁ ଟିବି ମୁକ୍ତ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ଡେପୁଟି ମେୟର ସୁଶ୍ରୀ ମଞ୍ଜୁଲତା କହଁର ବର୍ତ୍ତମାନର ସମସ୍ତ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ତରଫରୁ ନିଜ ନିଜ ୱାର୍ଡରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲେ।ଏହି ବୈଠକ ରେ ସୁଶ୍ରୀ ଅମ୍ରିତା ଗୋସ୍ୱାମୀ (ୟୁ ଏସ ଏ ଆଇ ଡି ) ତରଫରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ସମୟ ରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର ଜିଲ୍ଲା ସଂଯୋଜନା ଦାଇତ୍ୱ ରେ ରିଚ ତରଫରୁ ଡାକ୍ତର ରୀତା ସାହୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

ରିଚ ର ପ୍ରତିନିଧି ଡକ୍ଟର କରବି ମଜମୁଦାର ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସିଂ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ରେ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିଡ୍ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ମହାନ୍ତି ଙ୍କ ଶେଷ ମନ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ବୈଠକ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

Leave a Reply

Your email address will not be published.