Thursday , August 18 2022
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମିଡିଆ ସ୍ୱୀକୃତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ – ୨୦୨୨ ପ୍ରକାଶ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମିଡିଆ ସ୍ୱୀକୃତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ – ୨୦୨୨ ପ୍ରକାଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ / ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୧/୦୨/୨୦୨୨ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)– କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋମବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମିଡିଆ ଆକ୍ରିଡେସନ୍ ଗାଇଡଲାଇନ – ୨୦୨୨ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଯଦି ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତେବେ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ସ୍ଥଗିତ ରହିବ। , ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ (sovereignty) ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା, ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ ଆଦେଶ କିମ୍ବା ଏକ ଗୁରୁତର ଜ୍ଞାନଗତ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର / ସ୍ଥଗିତ ହୋଇପାରିବ, ତାହା ହେଉଛି ଶୃଙ୍ଖଳା, କିମ୍ବା ନୈତିକତା ପ୍ରତି ଅଦାଲତର ଅବମାନନା, ଅଦାଲତର ଅବମାନନା, ବଦନାମ କିମ୍ବା ଅପରାଧ ପ୍ରତି ଉତ୍ତେଜନା |

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସାର୍ବଜନୀନ / ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ “ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ” ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା, କାର୍ଡ, ଚିଠି ହେଡ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଫର୍ମ କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶିତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି।

ଡିଜିଟାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ପ୍ରକାଶକମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସ୍ୱୀକୃତିର ସାଧାରଣ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଲାଗୁ ହେବ | ସମ୍ବାଦ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସକୁ ବିଚାର କରାଯିବ ନାହିଁ | ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଡିଜିଟାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ପ୍ରକାଶକମାନେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଗାଇଡଲାଇନ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ମିଡିଆ ଏଥିକ୍ସ କୋଡ୍), ନିୟମ, ୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଅତିକମରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୱେବସାଇଟ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ | ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲର ସମ୍ପାଦକ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହେବା ଉଚିତ୍ | ୱେବସାଇଟରେ ଭାରତରେ ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସମ୍ବାଦଦାତାମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ବିଦେଶୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ମିଡିଆ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଫ୍ରିଲାନ୍ସ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ | ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ବନ୍ୟା ପିଡିତଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରଥମେ ରିଲିଫ ପହଂଚାଇଲା ଇଫକୋ ପାରାଦୀପ ୟୁନିଟ୍ 

ପାରାଦୀପ ୧୭/୦୮/୨୦୨୨(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ପରେ ପରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published.