Tuesday , August 9 2022
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ଐତିହାସିକ ବାଘୁଣି “ଖଇରି’ର ପାଳିତ ମାତା ନିହାର ନଳିନୀ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ

ଐତିହାସିକ ବାଘୁଣି “ଖଇରି’ର ପାଳିତ ମାତା ନିହାର ନଳିନୀ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ

କଟକ, ୩୦/୧୨/୨୦୨୧ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଐତିହାସିକ ବାଘୁଣି “ଖଇରି’ର ପାଳିତ ମାତା ନିହାର ନାଲିନୀ ସ୍ୱ୍ୱାଇଁଙ୍କର ୮୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ କଟକସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ସାହିର ଆଶିର୍ବାଦ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ବୟସର ପରିଣତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱ୍ୱଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଆଶ୍ରମରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ବନ ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ ରାୟ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ନିଜ ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲେ । ୧୯୭୪ ରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଶିମିଳିପାଳ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭରେ ତାଙ୍କର ଭାଇ ସରୋଜ ରାଜ ଚୌଧୁରୀ ଟାଇଗର ରିଜର୍ଭର ଫିଲ୍ଡ ଡାଇରେକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ବାଘୁଣି ଖଇରିର ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପ୍ରଥମେ ବାଘ ଛୁଅ । ଖଇରି ନଦୀ ନିକଟରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ସେହି ବାଘୁଣି ଛୁଆକୁ ସରୋଜ ରାଜ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ଏବଂ ଖଇରି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସାତ ବର୍ଷ ସମୟ ଅତିବାହିତ କତିଥିଲା । ସରୋଜ ରାଜ ଏବଂ ଭଉଣୀ ନିହାର ନଳିନୀ ସେହି ବାଘୁଣିକୁ “ଖଇରି’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ । ଭାଇ ସରୋଜ ରାଜଙ୍କ ସହ ନିହାର ନଳିନୀ ନିଜ ହାତରେ “ଖଇରି’କୁ ମଟନ୍ ଏବଂ କ୍ଷୀର ପାଉଡର ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ନିବିଡ ଥିଲା ଏପରିକି ବାଘୁଣି ଖଇରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଖରେ ଶୋଇଯାଉଥିଲା । ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ସରୋଜ ରାଜଙ୍କ ବଙ୍ଗଳା ପରିସରରେ ଏକ ଖଇରିକୁ ଏକ କୁକୁର କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ସେ ରେବିସ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ କିଶନନଗର ତହସିଲରେ ଜନଶୁଣାଣୀ

କଟକ ସଦର, ୦୮/୦୮/୨୦୨୨(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର /ଵିଷ୍ଣୁ ବେହେରା): କିଶନନଗର ତହସିଲରେ ଆଜି (ସୋମବାର ) ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିବା …

Leave a Reply

Your email address will not be published.