Monday , December 6 2021
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଗାଁ ଭାଲୁଚୁଆ – ପ୍ରଶାସନ ଙ୍କ ପାଖରେ ଖୋଜ ଖବର ନାହିଁ (ଏକ୍ଲୁସିଭ୍ ଷ୍ଟୋରି)

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଗାଁ ଭାଲୁଚୁଆ – ପ୍ରଶାସନ ଙ୍କ ପାଖରେ ଖୋଜ ଖବର ନାହିଁ (ଏକ୍ଲୁସିଭ୍ ଷ୍ଟୋରି)

କଳାହାଣ୍ଡି, ୨୬/୧୧/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର/ସଂଜୟ ସିଂହ) – ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବଦ୍ଧ । ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ୟନ୍ତ କିଛିନା କିଛି ଜନ ହିତକାରୀଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ନବଜାତ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ କେମିତି ଓ କିପରି ନିରାକରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେଥି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟୀକା କରଣ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏମିତ ବି ଗାଁ ରହିଛି , ଯେଉଁ ଗାଁରେ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରହିଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାତସପନ ପାଲଟିଛି ।
କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଧର୍ମଗଡ଼ ବ୍ଲକ ର ଧଅରପୁର ପଂଚାୟତ ର ଭାଲୁଚୁଆ ଗାଁ । ଏହି ଗାଁ ରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଘର ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୨୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଜନସଂଖ୍ୟା । ଏମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା ହେଲା କୁଲି ମଜୁରୀ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗାଁ ରେ ଏକ ବର୍ଷ ଶିଶୁ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୦ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରହିଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗାଁ ରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଅର୍ଥ । ଅନ୍ୟପଟେ ସରକାର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତସପନ ପାଲଟିଛି ସରକାରୀ ଯୋଜନା । ପ୍ରଶାସନ ର ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ଆଜି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ମିଳିପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବା ମଣିଷ ଙ୍କ ନିଜ ହାତର କଥା ନୁହଁ । ହୁଏତ ନିୟତିର ଖେଳ । ସରକାର ଏମାନଙ୍କୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ମାତ୍ର କେତେ ଜଣ ଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ତ ଆଉ କାହାରିକୁ ଭତ୍ତାପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ପୁଣି ସେମାଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କିମ୍ବା ପାଠ ପଢ଼ାର ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ହେଲେ ଏହି ଗୋଟିଏ ଗାଁ ରେ ଏତେ ପରିମାଣ ରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବାର କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡି ନାହିଁ ।
ଧାଆଁରପୁର ପଂଚାୟତ ଭାଲୁଚୁଆ ଗାଁରେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେବା ପଛରେ କଣ କାରଣ ଅଛି । ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଡାକ୍ତରି ଦଳ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଏହାର କାରଣ ଓ ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମ ବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।ଏଥିସହ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଓ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି। ତେବେ ସରକାର କେବେ ଏହି ଗାଁ ପ୍ରତି ସୁଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ଦଳଯାଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ।ଓଡିଶା ସମାଚର

About admin

Check Also

ପଂଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମନମାନୀ : ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ କ୍ଷମତା ଓ ଅଧିକାରକୁ ଫୁ

ଅଦୃଶ୍ୟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଚିଠାରେ ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନ ଓ ଅନୁମୋଦନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ୦୫/୧୨/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଗ୍ରାମାଂଚଳ ର ବିକାଶ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *