Monday , November 29 2021
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାର ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷ ଦିନ କଟକଣା କୋହଳ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିବେଦନ

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାର ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷ ଦିନ କଟକଣା କୋହଳ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିବେଦନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ୧୯/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାର ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷଦିନ କୋଭିଡ କଟକଣାକୁ କୋହଳ କରାଯିବା ନିମନ୍ତେ ପୂଜକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ସୋମବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହି ଦାବିପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର ର ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାଇ ବହୁକାଳରୁ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି । ଚଳିତବର୍ଷ ପଞ୍ଜିକାରମାନଙ୍କ ନିର୍ଣ୍ଣାୟାନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ତା ୧୯.୧୦.୨୦୨୧ରିଖରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସେଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୯ମିନିଟ ଠାରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି ଆସୁଛି । ଏହାପରେ ଶୁଭ ମୁହୁର୍ତରେ କଳସାଧିବାସ ଆରମ୍ଭ କରି ପୂଜା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ସମୟ ସାପେକ୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ କୋଭିଡ କଟକଣାର ରାତ୍ରିକାଳୀନ କର୍ଫୁ ସମୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପୂଜା ସାରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏଥିସହିତ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଶେଷଦିନ ଅର୍ଥାତ ବିଷର୍ଜନ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା ଶେଷ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଉଭୟ ପୂଜାର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଏବଂ ଶେଷ ଦିନ ଦୁଇଦିନ ପାଇଁ କୋଭିଡ କଟକଣାକୁ ପାଳନ କରାଯିବା ସହିତ ସମୟସୀମାକୁ କୋହଳ ନିମନ୍ତେ ନରହରି ପତି, ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପତି, ଚିରଞ୍ଜନ କର, ହେମନ୍ତ କୁମାର କର, ଶକ୍ତିମୟ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଉମାଶଙ୍କର ପତି ପ୍ରମୁଖ ପୂଜକମାନେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାହିନୀ ଦିବସ ପାଳିତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା,୨୮/୧୧/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାହିନୀର ୭୩ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସ୍ୱୟଂଶାସିତ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *