Tuesday , December 7 2021
Breaking News
Home / ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ / ମେରୁଦଣ୍ଡ ରୋଗ ଜୀବନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି ଅଟେ

ମେରୁଦଣ୍ଡ ରୋଗ ଜୀବନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି ଅଟେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ସାଧାରଣ ଟିସୁ ଗଠନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟର କ୍ଷୟକୁ ଡିଜେରେଟିଭ୍ ରୋଗ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଇଂଟରଭର୍ଟେବ୍ରାଲ୍ ଡିସ୍କ, ମେରୁଦଣ୍ଡ ଶରୀର କିମ୍ବା ଫେସେଟ୍ ଗଣ୍ଠି ସବୁ ଜଡିତ ହୋଇ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । ବିଶ୍ୱ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦିବସରେ, ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯେପରିକି ପିଠି କିମ୍ବା ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ । ହର୍ନିଏଟେଡ୍ ଡିସ୍କ (ମେରୁଦଣ୍ଡର ହାଡ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରବର ଡିସ୍କ), ଫେସେଟ୍ ଗଣ୍ଠି ପାଥୋଲୋଜି (ଅସ୍ୱାଭାବିକ ପେଲଭିକ୍ ଟିଲ୍ଟ ଏବଂ ଟାଇଟ୍ ହାମଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍, ହିପ୍ ରୋଟେଟର୍ ଇତ୍ୟାଦି କାରଣରୁ ବାଣ୍ଡର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ) ଏବଂ ଅଷ୍ଟିଓଫାଇଟ୍ ଡିଜେରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଧିର ଉଦାହରଣ ଅଟେ । ଅସ୍ଥି ସ୍ପର୍ସ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଏକ ବସିବା ଏବଂ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜୀବନ୍ତ ଉପାୟ, ଏବଂ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

“ମେରୁଦଣ୍ଡର ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା ନକରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ବୋଲି”, ଭୁବନେଶ୍ୱର ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜନ ଡକ୍ଟର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି । “ବେଳେବେଳେ ପିଠି ସ୍ୱାଭାବକ ଥିବାବେଳେ, ବାରମ୍ବାର ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସେଙ୍କତ ଦେଇପାରେ । ମେରୁଦଣ୍ଡ ସହିତ ସମସ୍ୟା ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସମାଧାନ ହେଲେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ନିୟମିତ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା, ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରହିବା ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।“

ଡକ୍ଟର ସାହୁ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, “ଘରଇ ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାକ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ସମୟ ସହିତ, ଏହା ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରିପାରନ୍ତି । ଗୁରୁତର ଡିସ୍କ ଡିଜେରେସନ୍, ଭୁଲ୍ ସ୍ଥାନିତ ମେରୁଦଣ୍ଡ, କିମ୍ବା ଆଘାତଜନିତ ଭଙ୍ଗା ସବୁ ସାଧାରଣ ସୂଚକ ଯାହା ସର୍ବନିମ୍ନ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ “ ।

ଇଂଟଅପରେଟିଭ୍ ସ୍ନାୟୁ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାଳିତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି କମ୍ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସର୍ଜରୀକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ । ଛୋଟ ଚର୍ମ ଇନସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଟନେଲଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରି ସର୍ଜରୀ କମର ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଏବଂ ଡିଲେଟର ଟ୍ୟୁବ୍ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ବିଭାଗରେ ମାଂସପେଶୀକୁ ବିଭକ୍ତ କରିଥାଏ । ଅସ୍ଥି ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ସର୍ଜନ ଏକ ଫ୍ଲୋରୋସ୍କୋପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି, ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର “ଜୀବନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ” ଏକ୍ସ-ରେ ମେସିନ୍, ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ସ୍କ୍ରୁଗୁଡିକ କେଉଁଠାରେ ରଖିବା ଉଚିତ ତାହା ଚିହ୍ନଟ କରିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ସ୍କ୍ରୁ ସନ୍ନିବେଶ ଅବସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିବା ପାଇଁ ଚର୍ମ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତାର (ଏକ ଗାଇଡ୍ ୱାୟାର୍ କୁହାଯାଏ) ଭର୍ତି କରାଯାଇଥାଏ । ଡିଲେଟର ଟ୍ୟୁବ୍ ଗାଇଡ ୱାୟାରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପାସ୍ କରାଯାଏ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଟନେଲ୍ ତିଆରି କରି ଟାର୍ଗେଟ୍ ସ୍କ୍ରୁ ସନ୍ନିବେଶ କରାଯାଇଥାଏ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍କ୍ରୁ ପାଇଁ, ପଦ୍ଧତି ପୁନରାବର୍ତି ହୁଏ । ରଡ୍ ଇନ୍ସର୍ଟର୍ ଏବଂ ସ୍କ୍ରୁ ଏକ୍ସଟେଣ୍ଡରଗୁଡିକ ଅପସାରିତ ହୋଇଯଇଥାଏ । ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ମାଂସପେଶୀ ପୁନର୍ବାର ସଂଯୁକ୍ତ, ଏବଂ ଚର୍ମର କ୍ଷତଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

୧୨ ରେ କଟକ ଆସିଵେ ମୂଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନଵୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଵିଏସକେୱ।ଇ ର କରିଵେ ଶୁଭାରମ୍ଭ

କଟକ ସଦର, ୦୪/୧୨/୨୦୨୧ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର /ଵିଷ୍ଣୁ ବେହେରା): ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଉନ୍ନତ ମାନର ସ୍ୱ।ସ୍ଥ୍ୟ ସେଵା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *