Monday , November 29 2021
Breaking News
Home / ବ୍ୟବସାୟ ବାଣିଜ୍ୟ / ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ

ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିବା କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ କୌଣସି ଆରାମ ମିଳିନାହିଁ ।
ଭାରତୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ପ୍ଲାଂଟ ଗୁଡିକ କୋଇଲା ଷ୍ଟକ୍ ସହିତ ଗୁରୁତର ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ଲାଂଟ ଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପାୟ କିମ୍ବା ବିକଳ୍ପ ଉପାୟ ନାହିଁ । ଯଦି ତୁରନ୍ତ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗ ର ଏକ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ଘଟାଇବ ।
ଆଲୁମିନିୟମ ପ୍ଲାଂଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସରବରାହ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଯାହା ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୨ ମାସ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଲାଗିବ, ଫଳସ୍ୱରୂପ ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକର ଚାକିରୀ ହରାଇବେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଋଣ ଏକ୍ସପୋଜର ହେବ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ନ୍ୟାସନାଲ ଫରେକ୍ସ ୯୦,୦୦୦ସିଆରଏସ୍ (୧୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର) କ୍ଷତି ଆକଳନ ହେବ ।
ସମୁଦାୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ୧.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି (୨୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ର କ୍ଷମତା ୪.୧ ଏମ୍ଟିପିଏ (ବିଶ୍ୱ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତମ) ଯାହାକି ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏବଂ ୪,୦୦୦ ଏସଏମ୍ଇ ପାଇଁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରେ ।
ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି ଏକ ୨୪ଢ୭, ୩୬୫ ଦିନ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶିଳ୍ପ, ସୁଇଚ୍ ଅନ ଏବଂ ଅଫ୍ କରିବାକୁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ପାୱାର୍ ଇଂଟେନ୍ସିଭ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି, କେବଳ ୧ ଟନ୍ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ୧୪,୫୦୦ ୟୁନିଟ୍ କ୍ରମାଗତ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯାହା ଷ୍ଟିଲ୍ ତୁଳନାରେ ଯ ୧୫ ଗୁଣ (ଟନ୍ ପିଛା ୧୦୦୦ ୟୁନିଟ୍) ଏବଂ ସିମେଂଟ ପାଇଁ ୧୪୫ ଗୁଣ (ଟନ୍ ପ୍ରତି ଯ ୧୦୦ ୟୁନିଟ୍) ଅଟେ ।
ନିରନ୍ତର ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ୫୦୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ସେମାନଙ୍କର ଇନହାଉସ୍ କ୍ୟାପ୍ଟିଭ୍ ପାୱାର୍ ପ୍ଲାଂଟ ସିପିପି ୯,୪୦୦ ମେଗାୱାଟ (୯.୪ ଜିଡବ୍ଲୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଶର ଥର୍ମାଲ୍ ସିପିପି କ୍ଷମତାର ୩୪%) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ।
ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଶିଳ୍ପର ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ୯.୪ ଜିଡବ୍ଲୁ (୯,୪୦୦ଏମ୍ଡବ୍ଲୁ) ଦେଶର ଚାହିଦା (୧୪୫ ଜିଡବ୍ଲୁ) ର ୬% ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଶକ୍ତି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ବାଣିଜ୍ୟ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଶକ୍ତିର ୧୨୩% (୨୦୨୧ ରେ ୭.୬ ଏଡ) । ତେଣୁ, ବୈଷୟିକ ଭାବରେ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡରୁ ଏହି ବୃହତ ଶକ୍ତି ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।
ତେଣୁ, ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଶକ୍ତି ଆମଦାନୀ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ସିପିପି ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରିବ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଦୈନିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଘରୋଇ କୋଇଲା (ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୫ ମିଲିୟନ ନିୟୁତ ଟନ୍) ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।
ବ୍ୟାପକ କୋଇଲା ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି କୋଇଲା ବହନ କରୁଥିବା ଅଂଳରେ ପ୍ଲାଂଟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଏବଂ ଘରୋଇ କୋଇଲା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପାୱାର୍ ପ୍ଲାଂଟ ଗୁଡିକ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ।
ଆତ୍ମନୀରର୍ଭର ଭାରତ ଏବଂ ଘରୋଇ କୋଇଲା ଉପଲବ୍ଧିର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା କରିଥାନ୍ତି, ଆମଦାନୀ କୋଇଲା କ୍ରୟ ଠାରୁ ବ୍ୟବହାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୦-୧୨୦ ଦିନ ଚକ୍ର ଅବଧି ଲାଗିଥାଏ, ତେଣୁ ହଠାତ୍ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ / କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ ଘରୋଇ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ନିଷ୍ପତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।
ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ତୁରନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପକୁ କ୍ରମାଗତ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ଜାରି ରଖିବା ଦରକାର । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗ : ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛି ଦୁଇଟି ତଥ୍ୟ – କେଉଁଟା ସତ କେଉଁଟା ମିଛ  ?

 ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତି କରାଯାଉଛି କଟକ ସଦର, ୨୩/୧୧/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର /ଵିଷ୍ଣୁ ବେହେରା): ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *