Wednesday , October 27 2021
Breaking News
Home / କୃଷି / ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ବିହନ , ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ବିହନ , ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଗରଦପୁର, ୧୨/୦୫/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ୍ ର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ବିହନ ମିଳିପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।  କୃଷି ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଉଲେଖନୀୟ ଏହିକି ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ୍ ର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ଆଉ ୩ ଦିନ ପରେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ରୁ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ୯ ଟି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଜରିଆରେ ବ୍ଲକ୍ ର ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରିହାତି ଦରରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ପୂଜା, ୧୦୦୧, ବର୍ଷା, ରାଣୀ, ଶାରଳା, ୧୦୧୮ ଆଦି କିଶମ ଧାନ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଗରଦପୁର ର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଆଜିସୁଧା ଧାନ ବିହନ ମିଳିପାରିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ କିପରି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ଲକ୍ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ବିହନ ନିଗମ ବିହନର ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିନାହାନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରକୋପ ଯୋଗୁ ଏହା ବିଳମ୍ବ ଘଟୁ ଥିବା ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।  ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ଆଗେ ଵୁଣୁ ପଛେ ଵୁଣୁ, ଗର୍ଭଣା କୁ ଟୁଣୁ ଟୁଣୁ’ :  କଟକ ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗର୍ଭଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି

କଟକ ସଦର, ୧୭/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର/ଵିଷ୍ଣୁ ବେହେରା):ଓଡିଶାର ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ଋତୁ, ଧର୍ମ ଓ ସାମାଜିକ ଭିତ୍ତିରେ ଅନେକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *