Monday , January 24 2022
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ଏବଂ ଆଲେସବରୀ ହିନ୍ଦୁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ୨୦୨୦ ପାଳିତ

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ଏବଂ ଆଲେସବରୀ ହିନ୍ଦୁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ୨୦୨୦ ପାଳିତ

ଲଣ୍ଡନ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୪/୦୧/୨୦୨୧ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭଗବତ୍ ଗୀତା ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ, ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ୟୁକେ (ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ୟୁକେ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା) ଏବଂ ବ୍ରିଟେନସ୍ଥିତ ଆଲେସବରୀ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଭର୍ଚୁଆଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ବୃହତ୍ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସମାରୋହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଅଛିା । କୋଭିଡ-୧୯ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ୍ ନିୟମାବଳୀକୁ ମାନି ବ୍ରିଟେନର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଭକ୍ତ ଏକତିତ୍ର ହୋଇ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ଭଗବଦ୍ ଗୀତାର ୫୧୫୭ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ପାଳନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷିତ ସୁଲଳିତ ଭଜନ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅୟମାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଡଃ ପ୍ରକାଶ ଦେ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ  ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ AHTT UK ସମାରୋହକୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ହୃଷୀକେଶ ଏବଂ ସୁଦୀପ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ସି ବି ପଟେଲ, ବ୍ରିଟେନସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦିଗନ୍ତ ନେତା ତଥା ବି୍ରଟେନର ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ସମ୍ବଳିତ ସମ୍ପାଦପତ୍ର ‘ଏସିଆନ୍ ଭଏସ୍’ର ସମ୍ପାଦକ ଭଗବଦ୍ ଗୀତାର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ: ଜ୍ଞାନ, କର୍ମ ଏବଂ ଭକ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକ ମହାମାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ହାନି ଘଟି ସାରିଲାଣି । ଶ୍ରୀ ପଟେଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ମନୁଷ୍ୟର ମନ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରିୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଉପଦେଶ, ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଇନ୍ଦ୍ରିୟ ବସ୍ତୁରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା, ଇଚ୍ଛା, ସଂଲଗ୍ନ କିମ୍ବା ପୁରସ୍କାର ଆଶା ବିନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଫଳାଫଳକୁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଛାଡ଼ି, ପୁରୁଷୋତମ ହେଉଛି ଆହୁରି ଅଧିକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ।

ପୂଜ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ମାଧବାନନ୍ଦଜୀ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଚିନ୍ମୟ ମିଶନ ରାଂଚି, ଭାରତ ଗୀତାରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଶରୀର, ମନ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିରେ ସନ୍ତୁଳନର ମହତ୍ୱକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭଗବତ୍ ଗୀତା ହେଉଛି ଆଚରଣ ସଂହିତା ଯାହା ଆମ ମନକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଅତିଥି ବକ୍ତା, ପ୍ରଫେସର ଡଃ ହରେକୃଷ୍ଣ ଶତପଥି, ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୱାନ, କୁଳପତି କଳିଙ୍ଗ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ୍ ଅଫ୍ ସୋସିଆଲ ସାଇସେନ୍ସ (କିଟ୍) ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଓଡ଼ିଶା କହିଥିଲେ ଯେ, ଭଗବତ୍ ଗୀତା ହେଉଛି ବିଷାଦ (ବିସ୍ମୟ ବା ଭ୍ରାନ୍ତି ସ୍ଥିତି)ରୁ ପ୍ରସାଦ(ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ ସଙ୍କଟ କିମ୍ବା ଆହ୍ୱାନକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବାର କୌଶଳ ଶିଖାଇଥାଏ । ପୁରୁଷୋତମ ଯୋଗ ବିଷୟରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଉପଦେଶ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ଶତପଥୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଶାନ୍ତି, ସୁଖୀ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ପାଇଁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ (ସୃଷ୍ଟିକର୍ତା) ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଗୀତା ଆମକୁ କହିଥାଏ ଏବଂ କଳିଯୁଗରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ(ସମଗ୍ର ଭ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଈଶ୍ୱର)ଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କରାଯାଇପାରିବ, ଯିଏ କି ପୁରୁଷୋତମକ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀର ମୁଖ୍ୟ ଦେବତା ।

ବ୍ରି. ନନ୍ଦନା ଚୈତନ୍ୟ, ବ୍ରିଟେନସ୍ଥିତ ଅର୍ଶଦୀପର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ଭଗବତ୍ ଗୀତାର କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ଳୋକ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାପନ, ବ୍ୟବସାୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଭାବରେ ସେ ଆଧୁନିକ ଦୁନିଆରେ ଗୀତାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ ।

ଡଃ ଚେତନ ଶତପଥୀ, ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ୟୁକେର ଟ୍ରଷ୍ଟି ଲଣ୍ଡନରେ ଏକ ବିଶାଳ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପାୱାର ପଏଂଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଯାହା ୟୁରୋପରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଏହା ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ ବୋଲି ମତପୋଷଣ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିର ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଉଛି ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ୟୁକେ ଏକ ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଏଥିପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଲଣ୍ଡନର ଉତର ପଶ୍ଚିମରେ ଗ୨୫ ମୋଟରୱେ ନିକଟରେ ଏକ ବିଶାଳ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ଅବସରରେ ଡଃ ପ୍ରକାଶ ଦେ, ସେଙ୍କତ କମୁ୍ୟନିକେସନ୍ସ, ଇଣ୍ଡିଆର ଶ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସାହୁ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ରଥଙ୍କୁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ନେଇ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ । ସେ ଶ୍ରୀ ଜୟ ଶର୍ମା, ଟ୍ରଷ୍ଟି ଶ୍ରୀ ରାମ ମନ୍ଦିର, (ସାଉଥହଲ, ୟୁକେ) ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯକ୍ରମରେ ବି୍ରଟେନ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ, ଆର୍ୟାଲାଣ୍ଡ, ୟୁଏସଏ, କାନାଡ଼ା, ବାହାରିନ, ନାଇଜେରିଆ ଏବଂ ଓମାନରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ଲୋକନାଥ ମିଶ୍ର, ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରତିଭାଗୀମାନଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ଲଣ୍ଡନରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଭଳି ଧାର୍ମିକ ମିଶନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସୋସାଇଟୀ ୟୁକେ ଏବଂ AHTT UK ଇଂଲଣ୍ଡର ଏକ ଦାତବ୍ୟ ଅଣସଙ୍ଗଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଯାହାକି ଏହି ବିଶାଳ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଆଲସବରୀରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରି ବି୍ରଟେନରେ ସନାତନ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଟନ୍ତି ।  ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ସ୍ଵାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥି  ନାରାୟଣ ଭୋଇଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ

କଟକ,୨୩/୧/୨୦୨୨ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଆସନ୍ତା ତ୍ରସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥି  ମାନଙ୍କର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *