Wednesday , October 20 2021
Breaking News
Home / ତାଜା ଖବର / ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ଗାଈ ମୃତ ଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ଗାଈ ମୃତ ଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ

                                 ଗୋ-ଚାଷୀ ହତାଶ-ବେ ଫିକର ପଶୁସଂପଦ ବିଭାଗ

ସାଲେପୁର,୨୩/୦୮/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର/ଅଭୟ ଜେନା): -ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପଶୁ ସଂପଦ ବିଭାଗ ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ  ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ସାଲେପୁରରେ ହୋଇପାରୁ ନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ୍ ଅଧିନ ରାମେଶ୍ୱର ପଂଚାୟତର ଚାହାପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଅଜଣା ରୋଗରେ ବହୁ ଗୋରୁ ଗାଈ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଶତାଧିକ ଗୋରୁ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଘଟଣା ଯୋଗୁ ଗୋ-ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ତେବେ ଅଦ୍ୟାବଧି ପଶୁସଂପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡ଼କ୍ତର କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ସେଠାରେ ପହଂଚି ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଜଣା ରୋଗ ସନ୍ନିକଟ ଗ୍ରାମାଂଚଳକୁ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଫଳରେ ସନ୍ନିକଟ ଗ୍ରାମ ମାନଙ୍କରେ ଥିବା ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଯଦି ଗୋ-ସଂପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାନଯାଏ ତେବେ ଅଧିକ ଗୋରୁ ଗାଈ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବେ । ଯାହା ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାରେ ବିରାଟ କ୍ଷତି ଉପୁଯାଇବ । ବର୍ଷା ଦିନେ ଗୋରୁମାନଙ୍କ ଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ  କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ଯୋଗୁ ଗୋରୁ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷାଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଦିଆଯିବାର ନିୟମ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସାଲେପୁର ଅଂଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ପଶୁସଂପଦ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଗୋ-ସଂପଦର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଯେଉଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା କଥା ତାହା କରୁନଥିବା ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯଦି ବର୍ତମାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାନଯାଏ ତେବେ ଅଧିକ ଗୋରୁ ଗାଈ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବେ । ଜିଲ୍ଲା ପଶୁସଂପଦ ବିଭାଗ ଘଟଣାପ୍ରତି ତୁରନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଗୋ-ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦୃଢ଼ ଦାବି ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ମାଟି ଖୋଳି ଗଳିତ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ୍ – ତାହା ନିଖୋଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଙ୍କର କି ଅନ୍ୟ କାହାର ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ

କଳାହାଣ୍ଡି,୧୯/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ନିଖୋଜ ଘରୋଇ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମତା ମେହେର ଙ୍କ ପତା ପାଉନି ପୋଲିସ୍ । ଗତକାଲି ରାତିରୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *