Saturday , October 16 2021
Breaking News
Home / କୃଷି / ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

କୋରାପୁଟ, ୧୩/୦୮/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବକ ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସଶକ୍ତ ହେବାରେ ସହାଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଟିଏଲପି ପ୍ଲସ ଓ ସିୱାଇଏସଡି ସଂସ୍ଥା, କୋରାପୁଟ ସହାୟତାରେ ୧୦୮୮୦ କେଜି ଖମ୍ବଆଳୁ ଓ ଜୈବିକ ସାର ଉକ୍ତ ବ୍ଲକର କର୍ତାସ ଜାନିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ୨୩ଜଣ ପରିବାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସହାୟତା ପାଇ ସେମାନେ ୧୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଖମ୍ବଆଳୁ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବିଶାରଦମାନେ ଦୈନିକ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜ୍ଞାନକୈଶଳ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ସିୱାଇଏସଡି ଅନୁଷ୍ଠାନର ସନ୍ତୋଷ ଦାସ ପ୍ରତି ୧୫ ଦିନରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବା ସହ ଚାଷ ଜମି ପରିଦର୍ଶନ କରି ଚାଷର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଭିଡିସିର ରତନ ଜାନୀ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ୧୩/୧୦/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଉତରପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖିରୀ ଠାରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ରାଷ୍ଠ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *