Saturday , October 16 2021
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଭିତିଭୁମିରେ ଉନ୍ନତି ଆବଶ୍ୟକ

ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଭିତିଭୁମିରେ ଉନ୍ନତି ଆବଶ୍ୟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର , ୧୨/୦୮/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଜାତୀୟ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସ୍ନାୟୁ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ନିମହାନସ) ଏବଂ ଅଣ୍ଡରରାଇଟର ଲାବ୍ରୋଟୋରିଜ (ୟୁଏଲ) ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିପୋର୍ଟ “ଆଡଭାସିଂ ଚାଇଲଡ ସେଫଟି ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ଏମ୍ପ୍ଲିମେଂଟେସନ ଇଜ ଦି କିନ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କରେ ସୁରକ୍ଷା ମାନଦଣ୍ଡ ଉପରେ ସଚେତନା ଆହତ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତିହତ କରିପାରିବ । ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ବାତାବରଣ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ବିକାଶରେ ଅତ୍ୟାଶ୍ୟକ । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ୧୩୧ଟି ବାଙ୍ଗାଲୁରୁ ଓ କୋଲାର ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ ଓ ପ୍ରାଇଭେଟ ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକୁ ଭୌତିକ ଭିତିଭୁମି, ରାସ୍ତା ଏବଂ ଅଗ୍ନି ସୁରକ୍ଷା, ପାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଇତ୍ୟାଦିରେ ପରିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଗବେଷକ ମାନେ ଡିଜିଟାଲ ସେପ୍ଟି ଆପ୍ରାଇଜଲ ଟୁଲ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ୟୁଏଲର ସାଉଥ୍ ଏସିଆ ଓ ସବ ସହାରା ଆଫ୍ରିକା ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେଶ ସୁଗାରନମ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସନ୍ଦର୍ଭ ନିମହାନସ ସହ ମିଶି ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିତିଭୁମି ଓ ବାତାବରଣ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେଶିତ । ସରକାରୀ କଳ, ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳକ ଓ ପିତାମାତା ଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ଭୁମିକା ନେବାକୁ ପଡିବ ।” ଏହି ରିପୋର୍ଟର ଉପାଦେୟତା ଉପରେ ଡଃ ଗୁରୁରାଜ ଜି ନିମହାନସ ର ଡନ ଅଫ ନ୍ୟୁରେ ସାଇନସେସ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ବା ଆହତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଏକ ଅବହେଳିତ ଓ ଲୁକ୍କାୟିତ ସମସ୍ୟା । ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ନିତି ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡିକର କଡାକଡି ପାଳନ ଆବଶ୍ୟକ ।” ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୱ ରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

କଳାହାଣ୍ଡି ,୧୫/୧୦/ ୨୦୨୧ (ଓଡିଶା ସମାଚାର /ସଂଜୟ ସିଂହ) – ଜାତି ଆଧାରିତ ଜନଗଣନା, ତିନି ଗୋଟି କୃଷି ଆଇନ୍ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *