Sunday , June 20 2021
Home / ବିଶେଷ / ୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ୧୦୫ଟି ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ସ୍ଥାପିତ

୨୦୦୯ ପରଠାରୁ ୧୦୫ଟି ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ସ୍ଥାପିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫/୦୭/୨୦୧୯ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର / ଦୀପ୍ତି ରଂଜନ କାନୁନଗୋ)- ୨୦୦୯ ମସିହା ପରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୫ ଗୋଟି ବୃହତ୍ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ୪୩ଟି ଶିଳ୍ପ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ପାଦନକ୍ଷମ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୭ଟି ଆଂଶିକ ଉତ୍ପାଦନକ୍ଷମ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ରହିଛି । ସେହିପରି ୫ଟି ନୂତନ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ବୃହତ୍ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ, ୧୦ଟି ବୃହତ୍ ସ୍ପଞ୍ଜ ଆଇରନ ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ବିଧାୟକ ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜାଙ୍କ ତାରକା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତର ଦେଇ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି । ୨୦୦୯ ମସିହା ପରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତମାନ ତାହାର ସ୍ଥିତି କ’ଣ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତର ଦେଇ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଉପରୋକ୍ତ ଉତର ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ, ଖଣି ବନ୍ଦ ହେବାରୁ କଞ୍ଚାମାଲର ବହୁଳ ଅଭାବ ଓ ଶିଳ୍ପ ମାନଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ୧୦ଟି ବୃହତ୍ ସ୍ପଞ୍ଜ ଆଇରନ୍ ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ବେଦାନ୍ତ ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରେ ୨୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ଲୋକାର୍ପିତ

• ଓଡ଼ିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସମାରୋହରେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *