Wednesday , June 23 2021
Breaking News
Home / ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି / ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଗ୍ରଗାମୀ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆଉଟଲୁକ ଦ୍ୱାରା ରୌପ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରସ୍କୃତ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଗ୍ରଗାମୀ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆଉଟଲୁକ ଦ୍ୱାରା ରୌପ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁରସ୍କୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, କୋଣାର୍କ, ବୁଧବାର, ୨୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର): ଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଂଚଳ ବାହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପୁରସ୍କାରର ଷଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣରେ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ “ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଗ୍ରଗାମୀ ରାଜ୍ୟ” ପାଇଁ ରୌପ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା  । ସେହି ସମାନ ବିଭାଗରେ କେରଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲା  ।

ଏହି ପୁରସ୍କାର ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜିତ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ବିଶ୍ୱ ଟ୍ରାଭେଲ ମାର୍କେଟର   ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପୁରସ୍କାରର ପ୍ରାଦେଶୀକ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଭ୍ରମଣର ଚାମ୍ପିୟନ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାଏ  ।

ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଓଡିଶାର ଅବଦାନ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରକୃତି ଶିବିରଗୁଡିକର ଆମର ପ୍ରକୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମଡେଲ୍ ୨୦୧୬ ଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଜୀବିକା ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିଛି  । ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଏବଂ ମହାମାରୀ ଭଳି ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ଭିତିଭୂମି ବିକାଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜାଇନ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଆମର ମନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିରତା କରିଛୁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି ।

ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସକ୍ରିୟ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ଓଡିଶାର ପ୍ରକୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ’ ସହିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭିତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପାଦଚିହ୍ନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ସହିତ ଜଡିତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

“ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ, ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଆମର ଦାୟିତ୍ୱବାନ ବିଭାଗରେ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଅଫର୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆମର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ‘ଇକୋଟୋର ଓଡିଶା’ ମାଧ୍ୟମରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ନେତୃତ୍ୱ ଦେବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ, କେବଳ ସୁରକ୍ଷିତ, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶେଷ ଦକ୍ଷତା ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତଥା ଜୀବିକା ବିକାଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଟେମ୍ପଲେଟ୍  । ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନେ  । ଆମର ପର୍ଯ୍ୟଟନ strategy ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ, ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ପ୍ରକୃତି ଶିବିରଗୁଡିକର କ୍ଷମତାକୁ ମାତ୍ର ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚାବିରୁ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ଯେତେବେଳେ ନିକଟରେ ନିର୍ମିତ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଆମକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟର ଲାଭ ନେବାକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି  । ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ”, ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ବିଶାଲ କୁମାର ଦେବଙ୍କୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଅନୁକରଣ କରିଥିଲେ ଯେପରିକି ନେମ୍ରାନା ହୋଟେଲର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଶ୍ରୀ ଅମାନ୍ ନାଥ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପରେ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସ୍ୱଦେଶୀ ଚୟନ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସହିତ ଜଡିତ ବକ୍ସ-ଇନ୍ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ କହିଥିଲେ । ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହରିଶ ହାଣ୍ଡେ, ସେଲକୋ ଏବଂ ରାମନ୍ ମାଗାସାଇସେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତ ଏକ ରୋମାଂଟିକ୍ ତଥା ସାମାଜିକ ଅସମାନତାର କାହାଣୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଠିକଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଚିଣ୍ଟାନ୍ ପରିବେଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଆକ୍ସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ଶ୍ରୀମତୀ ଭାରତୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ ପ୍ରାକୃତିକ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ସଂରକ୍ଷଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ତଥା ଏହାର ପରିଚାଳନା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ । ଫିଓନା ଜେଫେରି, ଓବି, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, କେବଳ ଏକ ଡ୍ରପ୍ ଅଧିବେଶନକୁ ଜଳର ଶୀର୍ଷକ କରି ବ୍ୟାପକ ଭ୍ରମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ କେବଳ ଅର୍ଥନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ଜଡିତ ନୁହେଁ ବରଂ କ୍ଷେତ୍ର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସାମାଜିକ-ସାଂସ୍କୃତିକ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ  । UNWTO ର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ର ବିଶେଷ ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଡବ୍ଲୁଟିଏଚସି, ଆଇଟା ଏବଂ ଏଟିଆର ଏକ ରଣନୀତିକ ଉତ୍ସ ଅନୀତା ମେଣ୍ଡିରାଟ୍ଟା ଉଭୟ ମହାଦେଶରେ ମହାମାରୀ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ଉପରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ସଫଳ ମଡେଲଗୁଡିକ ଉପରେ କେସ୍ ଅଧ୍ୟୟନ, ଶ୍ରୀ ଜୟଦୀପ ବନସଲ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହିମାଳୟ ଅଭିଯାନ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପରିଚାଳନା, ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର ଯୋଗାଯୋଗ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ୱାରିୟର୍ସ ଏବଂ ଆଡଭୋକେସୀ ମ୍ୟାନେଜର ସୁଶ୍ରୀ ମନୀଷା ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ  ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ଶ୍ରୀ ସଚିନ ଯାଦବ ଆଇଏଏସ୍ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଆଲୋକିତ କରି ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ରହସ୍ୟ ଭାବରେ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ପରିଚୟ ସହିତ ପୁନ ପ୍ରତିରୂପିତ ହୋଇଥିଲା  ।

ଷଷ୍ଠ ଆଇଆରଟିଆର ଖଣ୍ଡପୀଠରେ ଡକ୍ଟର ହରୋଲ୍ଡ ଗୁଡୱିନ୍ (ମଂଚେଷ୍ଟର ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଏମରିଟସ୍, ଶ୍ରୀ ସିବି ରାମକୁମାର (ଗ୍ଲୋବାଲ ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପରିଷଦର ଭାରତ ଦେଶ ପ୍ରତିନିଧୀ), ଶ୍ରୀମତୀ ମୀନାକ୍ଷୀ ଶର୍ମା (ଡିଜି, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ସରକାରୀ), ଶ୍ରୀ ରାଜ ବସୁ (ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ସହାୟତା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ପୂର୍ବ ହିମାଳୟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋ-ବର୍ମା ଅଂଚଳରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଂଘ) ଏବଂ ଶ୍ରୀ ମାର୍କସ୍ କଟନ୍ , ଟାଇଗର ମାଉଂଟେନ୍ ପୋଖରା ଲଜ୍, ନେପାଳ) ଉପସ୍ଥିିତ ଥିଲେ  । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ତୃତୀୟ ଲୋକକଳା ଦିବସ ପାଳିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧୪/୦୬/୨୦୨୧ (ଓଡିଶା ସମାଚାର/ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ): ବିଶ୍ଵ ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକକଳା ଦିବସ ଜୁମ୍ ଭିଡ଼ିଓ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *