Tuesday , August 3 2021
Breaking News
Home / ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି / ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ସହ ମିନି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ  ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଚୟନ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ସହ ମିନି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ  ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଚୟନ

ବାଲିଗୁଡା, ୨୩/୦୬/୨୦୨୧ (ଓଡିଶା ସମାଚାର/ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ) : ଓଡିଶାର କାଶ୍ମୀର ତଥା ଭୂସ୍ବର୍ଗ ଭାବେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପରିଚିତ । ଓଡିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ଶୀତ ଦିନ ହୋଇଗଲେ ଶୀତର ମଜା ହେଉ ଅବା ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗତବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ଭାବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ସହ ମିନି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ବିଧାୟକ ସହ ପ୍ରଶାସନ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ସ୍ଥିତ ସୁଲେକ ସରୁ ପାହାଡ଼ଠାରେ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ସହ ମିନି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ଜି.ଉଦୟଗିରି ବିଧାୟକ ସାଲୁଗା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନ କ୍ରମେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ତହସିଲଦାର କଳାକୃଷ୍ଣ ପ୍ରଧାନ, ଥାନା ଅଧିକାରୀ କୌଶିକ ମାଝୀ, ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ କେଦାର ସାହୁ, ବିଧାୟକ ପ୍ରତିନିଧି ଦୀପକ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ସୁଲେକ ସରୁ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ପହଂଚି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ସୁଲେକ ସରୁ ପାହାଡ଼ ସନସେଟ ପଏଣ୍ଟ ପାଖରେ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ପାହାଡ଼ରେ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଅଂଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ସହ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ସମୟର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିହେବ । ଏଥି ସହିତ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଥିବା ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ଘେରା ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିହେବ । ବର୍ତମାନ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ହିଲଭିୟୁ ପାର୍କରେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ୱାଚ ଟାୱାର୍ ରହିଛି । ହେଲେ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଭଳି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ୱାଚ ଟାୱାର୍ ଯଥେଷ୍ଟ ନଥିଲା  ।  ଆଉ ଗୋଟିଏ ୱାଚ ଟାୱାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା  ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀଙ୍କ  ମଧ୍ୟରେ ଖୁସି ର ଲହରୀ  ଖେଳି ଯାଇଛି । ଓଡିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ବାହୁଡୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା

କଟକ, ୨୧/୦୭/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ପତିତପାବନ ଜୀଉ ମାନଙ୍କ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *