Wednesday , June 23 2021
Breaking News
Home / ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି / ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ କୋଣାର୍କଠାରେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ କର୍ମଶାଳା –

ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ କୋଣାର୍କଠାରେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ କର୍ମଶାଳା –

“ପୁନର୍ଜୀବନ ଏବଂ ସମସାମୟିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଦୃଶ୍ୟ’ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ କର୍ମଶାଳା
କୋଣାର୍କ,୦୨/୦୩/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ କୋଣାର୍କଠାରେ ପୁନର୍ଜୀବନ ଏବଂ ସମସାମୟିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦୃଶ୍ୟ ଉପରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଟ୍ରାଭେଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଂଟ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହିତ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ ତଥା ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଏବଂ ରଣନୀତି ବାଂଟିବା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି, ବିକାଶ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ମାନ୍ୟବର ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହି ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଉତମ ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତନ ଆଣିବାରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହିତ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ମହତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ତଥା ଆତିଥ୍ୟ ଭିତିଭୂମି ବିକାଶ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ତାଲିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଲାଭକୁ ଓଡିଶାରେ ନିବେସ ପାଇଁ ମତପୋଷଣ କରିଥିଲେ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ତଥା ଆତିଥ୍ୟର ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ସଂରକ୍ଷଣ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ତଥା ଏହାକୁ ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ସୂଚାଇଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ବଜେଟରେ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଆବଂଟନ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର ରୂପେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ହିରାକୁଦ, ସାତକୋଶିଆ, ଭିତରକନିକା, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ପର୍ଯ୍ୟଟନ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ବିଶାଲ ଦେବ କହିଥିଲେ । ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସେମାନେ ସୁବିଧାକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାରେ ସହଜତା ଆଣିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ସୂଚାଇଥିଲେ । ଏହା କେବଳ ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନିର୍ମାଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆର୍ଥôକ ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ । ହୋମଷ୍ଟେଏ, କାରଭାନ୍ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ହାଉସବୋଟ ଏବଂ କ୍ରୁଜ୍ ପରି ଅଭିଜ୍ଞ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଅଛି ବୋଲି ସେ ଜଣାଇଥିଲେ । ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଦେବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତିତ ଯୋଜନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।
ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସଚିନ୍ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏକ ଶିଳ୍ପ ଭାବରେ ଦେଖିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବିକାଶରେ ଅବଦାନ ରହିଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ୫ ଟି ଅନୁଯାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ରଣନୀତିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସମନ୍ୱିତ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନିଂ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳର ବିକାଶ, ଜମି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଭିତିଭୂମି ବିକାଶ, ମାର୍କେଟିଂ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ହବ୍, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଜୀବିକା ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଥିଲେ ।
ଓଟିଡିସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ସୂଚନାର ଏକ ୱିଣ୍ଡୋ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପାଦାନ ଏବଂ ସମ୍ପତିି ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ବଢାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସମୁଦାୟ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ସୁଦୁର ପ୍ରସାରୀ କରିପାରିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଧେଶୀକା ଶ୍ରୀମତୀ ମଞ୍ଜୁଲତା ଦଲାଇ କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ ।
ଏହି କର୍ମଶାଳାଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ତଥା ଅଭିଜ୍ଞ ବୃତିଗତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୫ ଟି ଅଧିବେଶନରେ ପରିବେଷ୍ଟିତ ହୋଇଥିଲା । ୟୁଏନଡବ୍ଲୁଏ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସର୍ଭେର ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇ.ଆଇ.ଟି.ଟି.ଏମ ର ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଡ଼. ସବିର ହୁସେନ୍; ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଂଟ, ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିବେଚିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉପଦେଷ୍ଟା ପ୍ରଫେସର ସୀତିକାନ୍ତ ମିଶ୍ର, ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ଶୀଘ୍ର ପୁନର୍ଜୀବନ ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରଣନୀତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ସେଲିବ୍ରେଟେଡ୍ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଶ୍ରୀ ଶକ୍ତି ନନ୍ଦ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରକୃତି ଭିତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ହିମାଳୟ ଅଭିଯାନ ଶ୍ରୀ ଜୟଦୀପ ବନସାଲ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । କେବଳ ପୁନର୍ଜୀବନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ମଜବୁତ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଯେଉଁ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ସେ କହିଥିଲେ । ତୃଣମୂଳ ଉଦ୍ୟୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୈବିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଭିଜ୍ଞତାର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ସରନା ଶିକ୍ଷାଗତ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ସେବା ଶ୍ରୀ ଜିତୁ ମିଶ୍ର କହିଥିଲେ । ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ତଥା ସଂଯୋଜକ-କର୍ମଶାଳା, ଆଇଆଇଟିଟିଏମ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକର୍ଷଣୀୟ ପରିଚାଳନା ଖେଳ ସହିତ କର୍ମଶାଳା ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ତୃତୀୟ ଲୋକକଳା ଦିବସ ପାଳିତ

ବାଲିଗୁଡ଼ା, ୧୪/୦୬/୨୦୨୧ (ଓଡିଶା ସମାଚାର/ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ): ବିଶ୍ଵ ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକକଳା ଦିବସ ଜୁମ୍ ଭିଡ଼ିଓ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *