Wednesday , June 16 2021
Breaking News
Home / ରାଜନୀତି / ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ୫ଗୁଣା ସ୍କଲାରସିପ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ୫ଗୁଣା ସ୍କଲାରସିପ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ୧୧/୦୧/୨୦୨୧ (ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସ୍କଲାରସିପ ୫ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବିଭୂପ୍ରସାଦ ତରାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଜୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଦୁହୁରିଆସ୍ଥିତ ବିଜେପି ଜିଲ୍ଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ପତ୍ରକାର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ତରାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରମୁଖ ତଥା ପରିବର୍ତନ ସହିତ ଆସନ୍ତା ପାଂଚବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାଂଚ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଏସ.ସି.ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବା ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ମାଟ୍ରିକ ସ୍କଲାରସିପର ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଫଳରେ ସେହି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୫୯ ହଜାର ୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୩୫ହଜାର ୫୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା (୬୦ପ୍ରତିଶତ) ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୦ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଦାୟିତ୍ୱ ସିଷ୍ଟମକୁ ବଦଳାଇବ ଏବଂ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏସ.ସି.ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ସ୍କଲାରସିପ ସ୍କିମ ହେଉଛି ଏସ.ସି. ଜନସଂଖ୍ୟାର ଶିକ୍ଷାଗତ ସଶକ୍ତିକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ । ଏହି ପ୍ରୟାସକୁ ଅଧିକ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜିଇଆର ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିପାରିବ । ଠିକ ସମୟରେ ଦେୟ, ବିସ୍ତୃତ ଉରଦାୟିତ୍ୱ, ନିରନ୍ତର ମନିଟରିଂ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଛତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ କ୍ୟାବିନେଟ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଇଛା ଅନୁଯାଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ମନୋନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଆକଳନ ଅନୁଯାଇ ୧.୩୬କୋଟି ଗରିବ ଛାତ୍ର ଯେଉଁମାନେ ଦଶମ ମାନକ ପରେ ବର୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଣାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଏକ ଅନଲାଇନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସୁଦୃଢ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ପରିଚାଳିତ ହେବ ଯାହା ବିଳମ୍ବ ନକରି ସ୍ୱଛତା ,ଉତରଦାୟିତ୍ୱ,ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ସମୟ ସୀମା ସମର୍ଥନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ । ଅନଲାଇନ ପୋର୍ଟାଲରେ ଯୋଗ୍ୟତା ,ଜାତି ସ୍ଥିତି, ଆଧାର ପରିଚୟ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଂଟ ବୀବରଣୀ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ଅଭେଦ୍ୟ ଯାଂଚ କରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଡିବିଟି ମୋଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତିରେ ସୁଦୃଢ ଦେୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟବହାର କରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଂଶ ୬୦ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚି ଅନୁଯାଇ ଡିବିଟି ମୋଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଁଟରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ମନିଟରିଂ ମେକାନିଜମକୁ ଆହୁରି ମଜଭୁତ କରାଯିବ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ବାର୍ଷିକ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ଆତ୍ମ – ଅଡିଟ ରିପୋର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଅଡିଟ କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ଯାହା ୨୦୧୭ – ୧୮ରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୧୧ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ତାହା ୨୦୨୦-୨୧ରୁ ୨୦୨୫-୨୬ ମଧ୍ୟରେ ୫ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୬ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ତରାଇ କହିଥିଲେ । ଏହି ପତ୍ରକାର ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେପି ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି କିଶୋର କୁମାର ପଣ୍ଡା, ସୁନାକର ବେହେରା, ସୁଦାମ ଚରଣ ମଲ୍ଲିକ, ଅଭିମନୁ୍ୟ ଗୋଛାୟତ, ନେହେରୁ ସାହୁ, ମାଧବ ମଲ୍ଲିକ, ସରୋଜକାନ୍ତ ନାୟକ, ସତ୍ୟପ୍ରକାଶ ସାମଲ, ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ସ୍ୱାଇଁ, ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ସେଠୀ, ଦିଲ୍ଲିପ ଦାଶ, ପବିତ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଅଶୋକ ସେଠୀ, କାହ୍ନୁଚରଣ ମଲ୍ଲିକ, ଭକ୍ତିପଦ ବେହେରା, ସୁଶାନ୍ତ ମଲ୍ଲିକ, ପ୍ରତାପ ଦାସ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଗୋଛାୟତ, ଗଣେଶ୍ୱର ସେଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ, ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ 

ତାରପୁର, ୧୧/୦୬/୨୦୨୧(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- କରୋନା ମହାମାରୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ, ରନ୍ଧନଗ୍ୟାସ ପ୍ରତିଦିନ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *