Friday , October 18 2019
Breaking News
Home / ବିଶେଷ / ପାଟକୁରା ଅଂଚଳରେ ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ

ପାଟକୁରା ଅଂଚଳରେ ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ

ପାଟକୁରା,୦୯/୧୦/୨୦୧୯ ( ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ମା’ ଦୂର୍ଗା ଦେବୀଙ୍କର ଆଜି ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ସହକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଳାବୁଦା ଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗତି ନାଶିନୀ ମା ଦୂର୍ଗାଙ୍କର ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ ଆନନ୍ଦ ଉଲାସର ସହ ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅଂଚଳର ଦଶ ହଜାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଖୁସି ମନାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଶାନ୍ତି କମିଟି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥିବା ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭଷାଣ ଉତ୍ସବରେ ୯ ଟି ମେଢ଼ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରୁ ରାତି ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୁମଧାମ ରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମେ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ପୁରୁଣା ଦେବୀଙ୍କ ମେଢ଼ ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପରେ ପରେ ଭଡ଼ କଳାବୁଦା, ସାନ କଳାବୁଦା,ବାରୁଣୀ, ଅଣ୍ଢାଳୋ, ଭଦିଳୋ, ଢ଼ିଅସାହି,ଢ଼ିଅସାହି –ହରିପୁର ସମେତ ତିକନପୁର ର ମେଢ଼ ଆକର୍ଷଣିୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ୩ କିମି ପରିକ୍ରମା କରି ବାରୁଣୀ ତୁଠରେ ପହଂଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଶାନ୍ତି କମିଟି ତରଫରୁ ମା ଙ୍କୁ ମେଲାଣି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ପରେ ଚିତ୍ରୋପôଳା ନଦୀର ଶନିଶ୍ଚର ଘାଟରେ ଓ ବାରୁଣୀ ଘାଟରେ ବିଷର୍ଜନ କରାଯାଇ ଜଳସମାଧି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଭଷାଣୀ ଉତ୍ସବରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଆତସବାଜି ସାଙ୍ଗକୁ ସାଲେପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଆସିଥିବା ବାଜା ଦଳ ସେମାନଙ୍କର କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଶାନ୍ତି କମିଟି ସଭାପତି ଶୈଳେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ସମାଜସେବୀ ଅଂଜନ ଦେବତା , ସରପଂଚ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଙ୍କ ସମେତ ପାଟକୁରା ଥାନା ପୋଲିସ୍ ସଦଳବଳେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଭଷାଣି ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ପାଟକୁରା ଠାରେ ମା ଦୂର୍ଗାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣୀ କରି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ନିଆଯାଇ ନିକଟସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିକ୍ରମା କରାଇଥିଲେ । ପରେ ଚିତ୍ରୋପôଳା ନଦୀରେ ମା’ମୂର୍ତିକୁ ବିସର୍ଜ୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ବିଚଣା ,ସିଙ୍ଗିଟିଆ, ମଦନା, ଅରିଲୋ, ମାହାଳ, ତଳକୁସୁମା, ବନ୍ତଳା, କୋଳିପଦା, କଦମଛନ୍ଦା ଠାରେ ମ୍ମ ମା’ ଦୂର୍ଗା ଦେବୀଙ୍କର ଭଷାଣ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ମା’ଙ୍କୁ ସୁ-ଶୋଭିତ ଭାବରେ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣୀରେ ନିଆଯାଇ ନିକଟସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ସାହି,ପଡା,ଗ୍ରାମ ଆଦି ପରିକ୍ରମା କରାଇବା ପରେ ବିସର୍ଜ୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଭଷାଣ ଉତ୍ସବକୁ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହିତ ସମାପନ କରିବାକୁ ପାଟକୁରା ପୁଲିସ ଓ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସବାହିନୀକୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ପାଟକୁରା ଥାନା ଅଧିନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ମୋଟ ୨୨ ଗୋଟି ମେଢ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ଭଷାଣ ଉତ୍ସବକୁ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ସହିତ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ୫ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ପୁଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବେଦନ ଶୀଳ ଥିବା ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ପାଟକୁରା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଜିତ୍ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକ ମହାସଂଘର ଧାରଣା

କଟକ,୧୮/୧୦/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ଏବଂ ଡାକ, ରେଳ ଡାକସେବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *