Wednesday , November 20 2019
Breaking News
Home / କୃଷି / ତୈଳବୀଜ ଓ ଡାଲିଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ କିଣିବ ମାର୍କଫେଡ୍

ତୈଳବୀଜ ଓ ଡାଲିଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ କିଣିବ ମାର୍କଫେଡ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୬/୧୧/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)- ମାର୍କଫେଡ଼ ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରୁ ତୈଳବୀଜ ଓ ଡ଼ାଲିଜାତୀୟ ଶସ୍ୟସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏନେଇ ମାର୍କଫେଡ୍ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୈଠକ ଶେଷ କରିଛି । ବୈଠକରେ ଚଳିତବର୍ଷର ଖରିଫ ଋତୁରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶସ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ନେଇ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକର ନିଷ୍କର୍ସ ଖସଡ଼ା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବିଭାଗକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବିଶେଷଭାବେ ବୌଦ୍ଧ, ବରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗିର, ରାୟଗଡ଼ା, ଗଞ୍ଜାମ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ,ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କୋରାପୁଟ, ଓ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏହି ଶସ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ୟ ବିକିବା ଦିଗରେ ପ୍ରୋସôାହନ ଦେବା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ମାର୍କଫେଡ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବ । କିଭଳି ଭାବେ ମାତ୍ରାଧିକଚାଷୀ ନିଜ ଶସ୍ୟ ବିକି ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ ସେ ନେଇସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି ମାର୍କଫେଡ୍ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ବରୁଣ ରୁୂଜମ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଯେଉଁ ଚାଷୀମାନେଶସ୍ୟ ବିକିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ‘ଇ-ସମୃଦ୍ଧି’ନାମକ ଏକ ଅନ ଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଯାବତ୍ ମାର୍କଫେଡ୍ ପୋର୍ଟାଲ ୍କୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିନଥିବା ବେଳେ ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେ ́ର୧୫ ପରଠୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ନେଇ ମାର୍କଫେଡ୍ ସୂଚନାଦେଇଛି । ସେହିଭଳି ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଆଂଚଳିକ ପ୍ରବନ୍ଧକ ମାନଙ୍କୁ ଚାଷୀ ଓ ଶସ୍ୟ ସ ́ନ୍ଧୀତ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଅନ୍ ଲାଇନ ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ମଧ୍ୟ ଆଂଚଳିକ ପ୍ରବନ୍ଧକମାନେ ସବୁ ପ୍ରକାର ସହାୟତା ଦେବା ପାଇଁ ମାର୍କଫେଡ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସଅଳ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ମାର୍କଫେଡ୍ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର

About admin

Check Also

ବୁଲବୁଲ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବ  ରେ ଧାନ ଓ ପରିବା ଫସଲ ରେ କ୍ଷତି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଘାରିଛି ରୁଣ ପରିଶୋଧ ଚିନ୍ତା    

ଗରଦପୁର ୧୪/୧୧/୨୦୧୯(ଓଡ଼ିଶା ସମାଚାର)-ଗତ ୮ଓ ୯ ତାରିଖ ବାତ୍ୟା ବୁଲବୁଲ ପ୍ରଭାବରେ ପାଟକୁରା ଅଂଚଳରେ ଫସଲ ହାନି ହୋଇ ଥିବାବେଳେ,ସେଥିମଧ୍ୟରୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *